Szalone sporty – latający dysk

Sport Amatorski |

JEDEN DYSK, KILKA GIER

Gier związanych z Frisbee, czyli popularnym plastikowym dyskiem rzucanym na ogół bekhendowym ruchem ręki, jest kilka. Najpopularniejsze to oczywiście dwuosobowa zabawa polegająca na rzucani do siebie dyskiem.

Ale zrobiło się na tyle ciepło, że dziś o trzech różnych możliwościach wykorzystania dysku, w których odbywają się regularne mistrzostwa świata.

RZUT NA ODLEGŁOŚĆ
Najprostsza forma zabawy Frisbee. Uczestnicy zabawy rzucają dysk w jednym kierunku (by warunki wietrzne były identyczne) i mierzą odległość, w którym miejscu dysk upadnie na ziemię. Dodajmy, że rekord świata wśród kobiet wynosi 130,09 metra !!! A wśród mężczyzn dysk przeleciał stadion piłkarski – 200,01 metra.

RZUT NA CZAS
Z angielskiego maximum time aloft – tłumaczone dosłownie jak najwięcej czasu w górze. Tu też zasady są proste – zawodnicy wyrzucają dysk z tego samego miejsca w taki sposób, by ten pozostawał jak najdłużej w powietrzu. Rekordy świata należą do pani Bekken – 11,81 sekundy i pana Cvaina – 16,72 sekundy.

RZUT, BIEG, CHWYT
To rodzaj gry przynoszącej największą frajdę. Zasady polegają na tym, że zawodnik sam rzuca dyskiem, następnie biegnie w kierunku rzutu, by jeszcze w powietrzu dysk złapać. Wygrywa ten, który w trakcie biegu pokona jak najdłuższy dystans (łapiąc na końcu dysk). Rekord świata to - uwaga! - wśród pań 60,02 metra, wśród mężczyzn 92,64 metra. Jak widać we wszystkich rodzajach zabawy przyda się jednak sporej wielkości plac.